icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit dostarczy zieloną energię z farmy fotowoltaicznej Better Energy do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.

Enefit w Polsce, spółka wchodząca w skład estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, zapewni fizyczne dostawy energii z farmy fotowoltaicznej Better Energy dla Toms Group, a także dodatkowe wolumeny energii potrzebne do funkcjonowania zakładów produkcyjnych spółki w Nowej Soli i Lesznie. Jednocześnie Toms Group inwestuje w budowę własnego źródła energii o mocy 1 MW, które zaspokoi potrzeby energetyczne firmy w Polsce. Better Energy i Toms Group ogłosiły zawarcie umowy PPA w lutym 2023 roku, a Enefit został wybrany do dostarczenia fizycznej konfiguracji PPA w 2024 roku.

Dzięki umowie PPA Toms Group wesprze realizację instalacji OZE Better Energy w Chełmnie. Better Energy, spółka obecnie posiadająca w Polsce instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 236 MW oraz portfel projektów na etapie rozwoju przekraczający 2,5 GW, planuje dalszą współpracę z kolejnymi firmami w celu przyspieszenia transformacji energetycznej.

- W Toms Group nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań, które zagwarantują nam czystą energię. W tym roku uruchomimy własną elektrownię o mocy 1 MW w naszym zakładzie w Nowej Soli. Już teraz współpraca z partnerami pozwala naszym zakładom wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i aktywnie uczestniczyć w fizycznych dostawach energii na rynku PPA w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rynku i standardów CPPA – wyjaśnia Marta Spalt, Group Indirect Procurement Category Manager w Toms Group.

- Umowa, którą podpisaliśmy z Grupą Toms i Better Energy to przełom na polskim rynku. Dzięki opracowanej strukturze kontraktu wprowadzamy jeden z pierwszych w Polsce modeli PPA z wieloma partnerami, oparty na fizycznej dostawie energii. To rozwiązanie umożliwia różnym użytkownikom końcowym korzystanie z energii pochodzącej z jednego źródła wytwórczego. Jest to ważny krok w transformacji rynku, zarówno dla dużych odbiorców przemysłowych, jak i średnich i małych przedsiębiorstw – kontynuuje Witold Bondar, Head of B2B w Enefit w Polsce.

- Rozwój portfela pozwala nam zwiększać nasze zaangażowanie w zieloną transformację sektora energetycznego w Polsce. Nasza współpraca z Enefit i Toms Group pozwala zapewnić przystępną cenowo energię odnawialną dla wiodących zakładów produkcyjnych. Jesteśmy przekonani, że wszechstronne i korzystne partnerstwa w zakresie umów PPA z podobnie myślącymi firmami mogą odgrywać ważną rolę w redukcji polskiej zależności od paliw kopalnych i realizacji krajowych planów ograniczenia emisji – stwierdza Mikkel Thorup, Senior Director of Power Purchase Agreements w Better Energy.Więcej o Enefit oraz Eesti Energia

Enefit wszedł na polski rynek w 2016 roku, stając się profesjonalnym partnerem dla klientów biznesowych w zakresie zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe. Portfolio usług firmy obejmuje również szereg rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, w tym audyty energetyczne, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz modernizację oświetlenia. Enefit w Polsce współpracuje z ponad 2500 firmami z różnych sektorów, w tym FMCG, handlu, przemysłu ciężkiego i lekkiego, logistyki, służby zdrowia oraz branży hotelarsko-gastronomicznej.

Enefit w Polsce jest częścią estońskiej państwowej spółki energetycznej Eesti Energia. Grupa ta jest liderem w produkcji energii wiatrowej w krajach bałtyckich oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych w Europie. Ambicją Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i realizacji zielonej rewolucji, oferując im wygodne i zrównoważone rozwiązania energetyczne. W 2022 roku przychody Grupy wyniosły 2,2 miliarda euro.

Więcej informacji o Enefit w Polsce na: www.enefit.plWięcej o Toms Group

Założona w 1924 r. firma Toms Group jest liderem na rynku czekolady i słodyczy w Danii, zatrudniającym 1000 pracowników w Danii, Polsce i Szwecji.

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym stanowi jeden z kluczowych obszarów strategicznych w strategii zrównoważonego rozwoju Toms Group. W 2022 r. Toms Group przystąpiła do inicjatywy Science Based Targets i stale inwestuje w projekty oszczędzające energię i emisje oraz w pozyskiwanie 100% energii z odnawialnych źródeł.

Więcej informacji o Toms Group na: www.tomsgroup.comWiecej o Better Energy

Better Energy to w pełni zintegrowana spółka z branży energii odnawialnej, która uruchamia nowe zielone moce wytwórcze. Kompleksowo rozwijamy, budujemy, eksploatujemy i jesteśmy właścicielem wielkoskalowych instalacji OZE, skupiamy się na tworzeniu wartości w ujęciu lokalnym i regionalnym, a także chcemy działać na rzecz wsparcia przyrody. Czysta energia elektryczna, którą dostarczamy jest bardziej atrakcyjna cenowo od węgla, ropy naftowej czy gazu. Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się dostawców energii słonecznej w Europie Północnej. Nasz całkowity portfel farm fotowoltaicznych na etapie rozwoju przekroczył 13 GW, natomiast w Polsce przyłączyliśmy do sieci 236 MW.

Więcej informacji o Better Energy na: www.betterenergy.com