Aktualności
Najnowsze informacje o naszej działalności
Najnowsze informacje o naszej działalności
W III kwartale 2020 r. Eesti Energia zwiększyła produkcję energii elektrycznej, w tym energii ze źródeł odnawialnych. Grupa zanotowała także wzrost pod względem sprzedaży paliw płynnych oraz osiągnęła lepsze wyniki finansowe w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Jednocześnie spadek przychodów i dodatkowe koszty związane z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, doprowadziły do powstania strat w ujęciu kwartalnym.
Od 1 stycznia 2021 roku w Grupie Eesti Energia rozpocznie działalność nowa spółka usługowa Enefit Connect. Będzie zarządzać sieciami energetycznymi i dużą częścią sieci oświetlenia ulicznego w Estonii, budować sieć internetową, rozwijać sieć ładowania samochodów elektrycznych oraz oferować swoim klientom kolejne rozwiązania energetyczne oparte na nowoczesnych technologiach. Obecna spółka Elektrilevi będzie oferować jedynie regulowaną przez państwo budowę i obsługę sieci dystrybucji energii elektrycznej. Stworzenie nowej spółki nie przyniesie żadnych zmian dla klientów usług sieciowych Elektrilevi.
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię ze źródeł odnawialnych, zakończył proces przejęcia projektu budowy farmy wiatrowej Tolpanvaara od spółki Metsähallitus, zarządzającej fińskimi lasami państwowymi. To pierwsza tego typu inwestycja Enefit Green na terenie Finlandii.
Grupa Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, podpisała umowę PPA z litewskim przedsiębiorstwem energetyki wiatrowej E energija i przez 10 lat będzie kupować cały wolumen zielonej energii wytwarzanej przez farmę wiatrową Telšiai. To największa tego typu transakcja w historii krajów bałtyckich.
W II kwartale 2020 r. Eesti Energia wypracowała zysk netto w wysokości 7 mln euro, przy przychodach na poziomie 168 mln euro. Przychody Grupy spadły o 36,5 mln euro (-18%) w porównaniu z rokiem poprzednim. EBITDA wyniosła 54,8 mln euro (- 13%), a zysk netto spadł o 2,4 mln euro do 7 mln euro (-26%).
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia, wyprodukował w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. 737 GWh energii ze źródeł odnawialnych, czyli o 18% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy produkcja wyniosła 626 GWh. Wolumen wytworzony w I połowie br. wystarczyłaby na zaspokojenie średniego rocznego zużycia 250 000 gospodarstw domowych.
Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej dla firmy Orange Polska.
Eesti Energia rozpocznie współpracę z Politechniką w Tallinie (TalTech) w celu przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne w zakładach produkujących ropę łupkową, przyczyniając się tym samym do rozwiązywania problemów środowiskowych Estonii i krajów sąsiedzkich.
Enefit Outotec Technology (EOT), spółka należąca do Grupy Eesti Energia, podpisała umowę z izraelską spółką Rotem Energy Mineral Partnership (REM) na rozpoczęcie prac projektowych nad pierwszym poza Estonią zakładem wytwarzającym ropę łupkową w oparciu o technologię Enefit.
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukował 450 GWh energii ze źródeł odnawialnych w I kwartale 2020 r., czyli o prawie 20% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Energia elektryczna wyprodukowana przez Spółkę w ostatnim kwartale wystarczyłaby na zaspokojenie średniego rocznego zużycia 150 000 gospodarstw domowych.
Najniższa cena energii elektrycznej od dekady spowodowała spadek obrotów i zysku Eesti Energia w pierwszym kwartale. Jednocześnie nastąpiła zmiana w strukturze produkcji, ponieważ, po raz pierwszy wolumen energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych przewyższył wolumen energii z łupków bitumicznych.
Idea Hub - The Pitch to międzynarodowy konkurs organizowany przez Eesti Energia. W ostatniej edycji zwyciężył Sander Vahtras, autor projektu MultiFuse - inteligentnego, zdalnie sterowanego głównego bezpiecznika, który pozwala zwiększyć sprzedaż energii i optymalnie obciążać sieć.
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukował 160 GWh energii elektrycznej w lutym 2020 r., czyli o 15% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
W 2019 r. przychody z działalności operacyjnej Eesti Energia wyniosły ponad miliard euro przy zysku EBITDA w wysokości 259,8 mln euro i zysku netto na poziomie 23,2 mln euro.
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukowała rekordowy wolumen 1,2 TWh energii elektrycznej w 2019 roku, czyli dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Taka ilość energii pokrywa roczne zapotrzebowanie ok. 400 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Enefit Green odpowiada za ponad jedną piątą łącznej produkcji energii elektrycznej całej Grupy Eesti Energia.
Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podsumowuje kolejny dobry rok swojej obecności na polskim rynku. W 2019 roku Spółka zakontraktowała łącznie ponad 2TWh, z czego aż połowa wolumenu to sprzedaż gazu. Enefit zwiększył też ponad dwukrotnie liczbę swoich klientów biznesowych, wśród których znalazły się m.in. takie firmy jak Tesla i AmRest.
Strategiczne podejście Eesti Energia zakładające ograniczenie bezpośredniego spalania ropy łupkowej przy wytwarzaniu energii elektrycznej oraz zwiększenie produkcji paliw płynnych i energii ze źródeł odnawialnych przyczyniło się do redukcji emisji dwutlenku węgla przez Grupę o prawie 50% w ciągu roku.
Eesti Energia kontynuuje badania w Zatoce Ryskiej i poszukuje partnerów do inwestycji w morską farmę wiatrową zlokalizowaną na tym obszarze. Wszystko dzięki decyzji estońskiego rządu o rozpoczęciu procedury związanej z pozwoleniem na budowę.
Portfolio deweloperskie na rynku litewskim, należące do Enefit Green, największego producenta energii wiatrowej na Litwie i w krajach bałtyckich, to między innymi trzy projekty farm wiatrowych z potencjałem łącznej mocy 350 MW. Aavo Kärmas, prezes Enefit Green, powiedział podczas seminarium poświęconego energetyce, które odbyło się w grudniu w ambasadzie Estonii w Wilnie, że czyni to obecnie z Litwy rynek zagraniczny o największym potencjale rozwoju dla spółki.
Eesti Energia podpisała nową umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Pożyczka opiewa na kwotę 175 milionów i ma być przeznaczona na sfinansowanie inwestycji w sieć dystrybucji. Maksymalny okres kredytowania wynosi 20 lat.
W III kwartale br. przychody Eesti Energia wzrosły do 206 mln euro, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wynik netto spadł o 20,4 mln euro, w efekcie czego w III kwartale strata netto wyniosła 9,5 mln euro.
Zmniejszenie strat energii w sieciach elektroenergetycznych o 31% i obniżenie ryzyka awarii sieci o 50% – to tylko dwa z wielu powodów przemawiających za ukierunkowaniem strategii biznesowej firm energetycznych na rozwiązania cyfrowe. Przykład Estonii, gdzie udało się stworzyć w pełni cyfrową i transparentną sieć elektroenergetyczną bardzo dobrze ilustruje korzyści, jakie innowacyjne rozwiązania przynoszą wszystkim uczestnikom ekosystemu energetycznego.
Grupa Eesti Energia już po raz drugi organizuje konkurs Enefit Idea Hub - The Pitch. Inicjatywa ma inspirować m.in. studentów, badaczy, start-upy oraz partnerów Grupy do poszukiwania innowacyjnych pomysłów, mających szansę wprowadzić tradycyjną gospodarkę energetyczną w nową erę inteligentnych rozwiązań. Pula nagród w konkursie wynosi 30 tys. euro, a zgłoszenia można składać jeszcze do końca miesiąca.
Elektrownie słoneczne zakupione w Polsce przez Enefit Green, spółkę zależną Grupy Eesti Energia, bardzo szybko udowodniły swoją wydajność. Tylko w lipcu spółka wytworzyła 64 GWh energii elektrycznej. Do osiągnięcia wolumenu znacząco przyczyniły się farmy wiatrowe w Estonii i na Litwie. Swój udział miały także nowo nabyte polskie elektrownie słoneczne.
Słysząc hasło „transformacja energetyczna przedsiębiorstwa” zapewne myślimy: ogromne wydatki, niekończące się kolumny danych, z których nic nie wynika i menadżerowie od optymalizacji liczący wszystkie żarówki w firmie. Tymczasem zmiana w kierunku ograniczenia zapotrzebowania na energię elektryczną nie musi wiązać się z przesadnymi nakładami finansowymi, większe inwestycje mogą zwrócić się dosyć szybko, a audyty można przeprowadzić sprawnie i cieszyć się oszczędnościami będącymi następstwem wdrożenia zaleceń.
Z uwagi na toczący się proces legislacyjny związany z kolejną nowelizacją Ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2538 z późn. zm., dalej: „Ustawa”), która przedłuża termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej do dnia 13 sierpnia 2019 r. informujemy, że oświadczenia złożone Enefit po dniu 29 lipca 2019 r., w przypadku wejścia w życie przepisów wydłużających ten termin, będą podstawą do dostosowania cen i stawek opłat zgodnie z Ustawą.
W II kwartale br. obrót Eesti Energia wyniósł 210,3 mln euro, a wypracowany zysk 9,4 mln euro. W porównaniu z ubiegłym rokiem obrót wzrósł o 24,5 mln euro (+ 13,2%). EBITDA zwiększyła się o 10 mln euro, do 63 mln euro (+ 18,9%).
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia, zajmująca się wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, wytworzyła 626 GWh energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2019 r. To o 449 GWh więcej niż rok wcześniej, co stanowi trzyipółkrotny wzrost. Taka ilość wystarczyłaby na zasilenie przez cały rok blisko 210 tys. gospodarstw domowych o statystycznym zużyciu energii.
Informujemy, że 29 czerwca 2019 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2538 z późn. zm., dalej: „Ustawa”). Zgodnie z art. 5 ust. 1b Ustawy odbiorcy końcowi, o których mowa w art. 5 ust. 1a pkt 2-5 Ustawy, tj.:
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia, zajmująca się wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, właśnie podpisała umowę na zakup 20 farm fotowoltaicznych w Polsce. Całkowita moc elektrowni słonecznych wynosi 19,15 MW.
Eesti Energia, spółka macierzysta operującego na polskim rynku Enefitu, rozpoczęła produkcję paliwa płynnego i energii elektrycznej ze zużytych opon, których w Estonii przybywa 12 tys. ton rocznie. Między innymi w ten sposób firma chce przyczyniać się do promowania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz do ochrony środowiska.
Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej dla firm AmRest i AmRest Coffee. Enefit dostarczy energię do blisko 240 obiektów gastronomicznych należących do spółek na terenie całej Polski.
Przychody ze sprzedaży Eesti Energia w I kwartale br. osiągnęły rekordowy poziom 282,6 mln euro, co stanowi wzrost o 54 mln (czyli 24%) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Grupa odnotowała także wzrost udziału produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 25% miksu energetycznego.
Grupa Eesti Energia nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem transportu miejskiego w Tallinie, dla którego opracuje inteligentne rozwiązanie z zakresu elektromobilności. System zarządzania flotą będzie pozwalał na nadzór nad procesem ładowania w zależności od aktualnych cen SPOT energii elektrycznej na rynku i ograniczeń związanych z obciążeniami sieci.
Elektrownie wiatrowe spółki Enefit Green, która w Grupie Eesti Energia odpowiada za wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, wyprodukowały w lutym br. rekordowy wolumen 124 GWh energii elektrycznej. To aż 10 razy więcej niż rok temu i 30% więcej niż w styczniu 2019 r.
W 2018 r. estoński koncern energetyczny Eesti Energia, do którego należy działający w Polsce Enefit, wypracował 106 mln euro zysku netto (wzrost o 5% r/r). Przychody ze sprzedaży wzrosły o 16% r/r, osiągając poziom 875 mln euro. Wzrost wyników to głównie rezultat wyższych cen rynkowych energii elektrycznej i paliw płynnych oraz większego wolumenu sprzedaży energii wytworzonej z łupków bitumicznych. W Polsce Enefit zakończył 2018 r. z wolumenem obrotu 1190 GWh energii elektrycznej (sprzedaż energii oraz zakup z OZE) i portfolio blisko 250 klientów korporacyjnych.
Enefit, spółka należąca do estońskiej Grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej dla firmy Tesla Motors Netherlands B.V. Enefit dostarczy blisko 1000 MWh energii do 4 stacji ładowania samochodów elektrycznych w Poznaniu, Katowicach, Ciechocinku i Kostomołach. Jeszcze w tym roku do użytku zostaną oddane kolejne 3 punkty.
Enefit, spółka należąca do estońskiej Grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, zakończyła 2018 r. z wolumenem obrotu 1190 GWh energii elektrycznej (sprzedaż energii oraz zakup z OZE). Na koniec roku spółka miała blisko 250 klientów korporacyjnych. W 2019 r. Enefit zamierza skupić się na rozwoju polskiego rynku umów sprzedaży energii typu Corporate Power Purchase Agreement (PPA) oraz poszerzać swoją ofertę w zakresie OZE.
Marcin Ptaszyński, który dotychczas zajmował stanowisko origination managera, został nowym członkiem zarządu Enefit, odpowiedzialnym za działalność origination, agencyjny kanał sprzedaży, IT oraz obsługę posprzedażową. Z branżą energetyczną związany jest od ponad 12 lat. Na nowym stanowisku będzie wspierał dalszy rozwój firmy na polskim rynku oraz odpowiadał za poszukiwanie nowych możliwości współpracy z projektami z obszaru energetyki odnawialnej.
Ministerstwo Energii zakłada, że do 2025 r. w Polsce zostanie zarejestrowany milion pojazdów elektrycznych, które będą generować zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości ok. 2,3-4,3 TWh rocznie. Ambitne cele rozwoju elektromobilności wymagają zagwarantowania zwiększonych dostaw prądu. By uniknąć destabilizacji sieci, niezbędne są inwestycje w rozwój inteligentnych sieci energetycznych (ISE) i opomiarowanie.
Enefit Green, spółka z Grupy Eesti Energia, otrzymał zgodę estońskiego urzędu ds. konkurencji na sfinalizowanie przejęcia Nelja Energia, producenta energii odnawialnej w krajach bałtyckich. Akwizycja jest zgodna ze strategicznym celem Eesti Energia, zakładającym zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Grupa Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, ogłasza pierwszą edycję konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch. Celem jest wyłonienie i wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych pomysłów z obszaru energetyki. Na zwycięzców czeka pula nagród o wartości 30 tys. euro. Zakończeniem konkursu będzie wielki finał, który odbędzie się 13 grudnia w Tallinie. Zgłoszenia można składać do 18 listopada.
Przychody ze sprzedaży estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia w III kwartale 2018 roku wyniosły 199,7 mln euro, czyli o niemal 27% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost wynikał głównie z wyższych cen rynkowych energii elektrycznej i paliw płynnych oraz rosnącego wolumenu sprzedaży. Zysk netto wyniósł 10,9 mln euro. Należąca do Grupy Eesti Energia spółka Enefit zamknęła we wrześniu pierwszy rok działalności na polskim rynku z portfolio ponad 100 klientów korporacyjnych i zakontraktowanym wolumenem obrotu 858 GWh energii elektrycznej.
Enefit Polska, spółka należąca do estońskiej Grupy Eesti Energia – największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, zamknęła pierwszy rok działalności na polskim rynku z portfolio ponad 100 klientów korporacyjnych. Firma podpisała umowy na łączny wolumen obrotu 858 GWh energii elektrycznej (sprzedaż i zakup energii z OZE) oraz sprzedaż 88 GWh gazu.
W 2013 roku, w pobliżu Tallina, estoński koncern energetyczny Eesti Energia uruchomił elektrociepłownię Iru, która rocznie przetwarza do 250 tys. ton zmieszanych odpadów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i specjalnego systemu filtrów, spalanie śmieci pozwala na odzysk ok. 85% energii i zniwelowanie przykrych zapachów. Od momentu uruchomienia elektrociepłowni składowanie śmieci w Estonii spadło wielokrotnie i nastąpiła diametralna zmiana systemu zarządzania odpadami. Jakie rozwiązania możemy zaimplementować na polskim rynku gospodarki odpadami, by zarządzanie nimi niosło za sobą maksymalne zyski, a przy tym minimalne koszty?
Estoński koncern energetyczny Eesti Energia, do którego należy działający w Polsce Enefit, w II kwartale 2018 r. wypracował zysk netto na poziomie 15 mln euro, co oznacza wzrost o 12% r/r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 186 mln euro (wzrost o 5% r/r), a ich wzrost wynikał głównie z wyższych cen rynkowych energii elektrycznej i ropy bitumicznej.
Zgodnie z podpisaną dziś umową, spółka energetyczna Eesti Energia stanie się właścicielem 100% udziałów w spółce Nelja Energia. Wartość transakcji wynosi 289 mln euro. Ponadto, Enefit Green przejmie zadłużenie Nelja Energia w wysokości 204 mln euro. Po przejęciu Nelja Energia, Enefit Green zamierza nadal inwestować w rozwój produkcji energii odnawialnej w krajach regionu Morza Bałtyckiego.
Estoński koncern energetyczny Eesti Energia, do którego należy działający w Polsce Enefit, w I kwartale 2018 r. wypracował zysk netto na poziomie 41 mln euro. Przychody ze sprzedaży wyniosły 229 mln euro (+6,2% r/r), a ich wzrost wynikał m.in. z wyższych cen rynkowych energii elektrycznej i ropy bitumicznej oraz rosnącego wolumenu sprzedaży.
Enefit Polska uruchamia pilotażową sprzedaż instalacji fotowoltaicznej skierowaną do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To kolejny etap poszerzania oferty Enefit o segment OZE. Pod koniec grudnia spółka podpisała pierwszy kontrakt na zakup energii elektrycznej od elektrowni wiatrowej.
Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, rozpoczyna sprzedaż energii elektrycznej w Szwecji za pośrednictwem spółki Enefit. Oferta kierowana do gospodarstw domowych oraz do przedsiębiorstw będzie opierać się o rozwiązania cyfrowe oraz proste i elastyczne umowy usprawniające zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Szwecja jest już szóstym rynkiem w Europie, na którym Eesti Energia sprzedaje energię elektryczną.
Od dziś wszystkie gospodarstwa domowe w Finlandii mogą podpisywać umowy zakupu energii elektrycznej z Enefit – dynamicznie rozwijającym się sprzedawcą energii w regionie Morza Bałtyckiego. Enefit, który w Finlandii skupi się na usługach mobilnych, jest częścią Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich. Oferta Enefit dla konsumentów zakłada przede wszystkim zmniejszenie rachunków za prąd poprzez bardziej inteligentne wykorzystanie energii. Korzyści zapewnia monitorowanie danych o jej zużyciu, przy pomocy aplikacji mobilnej spółki.
W 2017 r. Eesti Energia wypracowała 101 mln euro zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 754,9 mln euro (wzrost o 1,6% r/r). Eesti Energia zwiększyła wielkość sprzedaży wszystkich kluczowych produktów, przy czym na wzrost przychodów w największym stopniu wpłynęło znaczące zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy łupkowej oraz podwyższona cena na rynku ropy. Eesti Energia poza Estonią jest obecna za pośrednictwem spółki zależnej Enefit w Polsce, na Litwie, Łotwie, a także w Szwecji i Finlandii. Całkowity udział Grupy w bałtyckim rynku detalicznym energii elektrycznej w 2017 roku wyniósł 26%.
Enefit Green, spółka zależna Eesti Energia, działająca w obszarze energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie. W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 roku poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP.
Enefit Polska, spółka zależna estońskiej Grupy Eesti Energia, zakończyła 2017 rok na polskim rynku z portfolio ponad 50 nowych klientów korporacyjnych. Koncesje na sprzedaż energii i gazu od Urzędu Regulacji Energetyki (URE) firma otrzymała w połowie roku, stąd też wszystkie umowy sfinalizowano w jesiennym okresie kontraktacji. 2017 r. to również rozpoczęcie działalności Enefit na polskim rynku OZE. Na ten segment spółka planuje stawiać również w 2018 r.
Enefit Polska, spółka zależna estońskiej Grupy Eesti Energia, podpisała kontrakt na zakup energii elektrycznej od elektrowni wiatrowej Gewind. Dodatkowo Enefit będzie realizować dostawę energii na potrzeby własne farmy. Jest to pierwsza umowa tego typu zawarta na polskim rynku przez Enefit, która jednocześnie zaznacza wkroczenie firmy na rodzimy rynek OZE z nowym zakresem usług.
Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, wychodzi z działalnością na rynki zagraniczne w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ta część biznesu będzie realizowana przez Enefit Green, spółkę z Grupy Eesti Energia. W ten sposób estoński koncern planuje zwiększyć swoją obecność na rynku OZE w regionie Morza Bałtyckiego. W Polsce spółka zależna Eesti Energia, Enefit, podpisała w ostatnim kwartale pierwsze umowy na dostawy energii i gazu dla lokalnych przedsiębiorstw, a w najbliższym czasie planuje również poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.
W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. Eesti Energia wypracowała 77,7 mln euro zysku netto (wzrost o 62% r/r), przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 550,4 mln euro (wzrost o 7%). W samym III kwartale 2017 r. zysk netto Grupy wyniósł 16,2 mln euro, a przychody ze sprzedaży 157,6 mln euro. W Polsce spółka zależna Eesti Energia, Enefit, podpisała w ostatnim kwartale pierwsze umowy na dostawy energii elektrycznej i gazu ziemnego dla lokalnych przedsiębiorstw.
Rynek energii elektrycznej oferuje dziś przedsiębiorcom możliwość znacznej optymalizacji kosztów zużywanej energii poprzez zawieranie transakcji krótkoterminowych, czyli tzw. transakcji „SPOT”. Co to oznacza w praktyce, kto może z takiego rozwiązania skorzystać i dlaczego jest ono w Polsce tak mało znane?
Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia – największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał pierwsze kontrakty na polskim rynku. Enefit dostarczy gaz ziemny dla łódzkiej wytwórni filmowej i telewizyjnej Opus Film oraz energię elektryczną warszawskiej firmie z branży motoryzacyjnej.
Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, rozpocznie na początku 2018 r. sprzedaż energii elektrycznej w Szwecji i Finlandii. Działając pod marką Enefit, spółka będzie sprzedawać wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych. W obu krajach oferta będzie kierowana do gospodarstw domowych, a w Szwecji również do klientów biznesowych. Eesti Energia, poza rodzimym rynkiem estońskim, jest również obecna na Litwie i Łotwie, a od lipca br. także w Polsce.
W efekcie spalania łupków bitumicznych z 1 tony surowca można wytworzyć 850 kWh energii elektrycznej. Współcześnie stosowana technologia pozwoliła na znaczące obniżenie poziomu emisji pyłów, azotu i siarki podczas tego procesu. Dzięki temu elektrownie, w których paliwem są łupki, spełniają standardy i normy europejskie. Warto jednak zaznaczyć, że poziom emisji znacząco spada, jeżeli łupki bitumiczne są wykorzystywane nie tylko do spalania, a przy zastosowaniu opracowanej w Estonii technologii Enefit 280 wytwarza się z nich również ropę łupkową i gaz syntetyczny (z 1 tony łupków bitumicznych można wtedy wyprodukować 125 kg ropy łupkowej i 35 Nm3 gazu syntetycznego).
W II kwartale 2017 r. przychody ze sprzedaży Eesti Energia wzrosły o 19% r/r i osiągnęły 177,5 mln euro. W tym samym okresie Grupa odnotowała 13,1 mln euro zysku netto oraz 17% wzrost EBITDA, która wyniosła 63,9 mln euro. W Polsce spółka zależna Eesti Energia, Enefit, otrzymała w czerwcu koncesje na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi oraz rozpoczęła ich sprzedaż na rynku polskim.
Od lipca 2017 r. Estonia oficjalnie przewodniczy Unii Europejskiej i deklaruje, że w swojej prezydencji będzie się skupiać na aktywnym promowaniu cyfryzacji i swobodnego przepływu danych. Z pewnością ma do tego podstawy, bo już od lat 90. właśnie w tym kraju sukcesywnie wdrożono szereg reform, które dzisiaj pozwalają Estończykom m.in. na korzystanie z e-podpisów czy dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Nowoczesne rozwiązania mają przełożenie na sprawny kontakt obywateli z administracją, niski poziom biurokracji i w konsekwencji tworzą bardzo sprzyjające środowisko dla przedsiębiorców.
Enefit, spółka należąca do Grupy Eesti Energia – największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otrzymała od Urzędu Regulacji Energetyki koncesje na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi. Dzięki uzyskaniu koncesji Enefit może rozpocząć sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego na rynku polskim. Oferta firmy będzie kierowana do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz największych odbiorców przemysłowych. Poza sprzedażą energii i gazu ziemnego, oferta Enefit obejmie także dodatkowe usługi związane z energetyką.
26 kwietnia 2017 r. odbyło się VI Forum Energetyki Konwencjonalnej i Odnawialnej w Wilnie na Litwie. Podczas Forum Hando Sutter, Prezes Zarządu Eesti Energia, największego koncernu energetycznego w krajach bałtyckich, który przygotowuje się do wejścia na polski rynek sprzedaży energii i gazu poprzez spółkę zależną Enefit, przedstawił perspektywy oraz kluczowe wyzwania dla rozwoju rynku energetycznego państw w regionie Morza Bałtyckiego.
Enefit zaoferuje polskim klientom energię elektryczną kupowaną przede wszystkim na Towarowej Giełdzie Energii, a także w ramach kontraktów dwustronnych. Obecnie spółka znajduje się w fazie organizacji: finalizowane są prace związane z rejestracją i uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń. Równolegle Enefit rozwija infrastrukturę informatyczną niezbędną do obsługi klientów. Firma będzie sprzedawać energię i gaz ziemny na terenie całej Polski za pośrednictwem kanału partnerskiego (oferta skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw) oraz własnego zespołu handlowego (oferta dla dużych firm). Enefit tworzy obecnie sieć partnerów handlowych oraz rekrutuje doświadczonych handlowców, którzy będą odpowiedzialni za obsługę największych klientów.