icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Eesti Energia z pilotażowym projektem inteligentniejszego ładowania autobusów elektrycznych

Eesti Energia z pilotażowym projektem inteligentniejszego ładowania autobusów elektrycznych

Grupa Eesti Energia nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem transportu miejskiego w Tallinie, dla którego opracuje inteligentne rozwiązanie z zakresu elektromobilności. System zarządzania flotą będzie pozwalał na nadzór nad procesem ładowania w zależności od aktualnych cen SPOT energii elektrycznej na rynku i ograniczeń związanych z obciążeniami sieci.

W ramach poszukiwania innowacji i rozwijania alternatywnych źródeł energii oraz ekologicznych środków transportu, Eesti Energia, do której należy działający w Polsce Enefit, i Tallinna Linnatranspordi AS, przedsiębiorstwo transportu miejskiego z Tallina, podpisały w styczniu umowę na opracowanie inteligentnego sposobu ładowania autobusów elektrycznych. W tym celu testy będą prowadzone na dwóch liniach autobusowych w Tallinie. Podczas projektu pilotażowego Eesti Energia opracuje inteligentne rozwiązanie, które będzie w stanie zarządzać procesem ładowania, uwzględniając aktualne ceny SPOT energii elektrycznej na rynku i ograniczenia związane z obciążeniami sieci. Dla wybranych tras autobusowych planowany jest zakup 10 autobusów elektrycznych, a cały projekt ma być przygotowaniem do większego wdrożenia transportu opartego na energii elektrycznej w Tallinie.

- Często podnoszonym czynnikiem ograniczającym rozwój transportu elektrycznego w miastach jest zbyt duże obciążenie sieci przy rosnącej liczbie pojazdów elektrycznych. Z naszego punktu widzenia takie obciążenie nie powinno jednak stać się problemem, ponieważ pojazdy elektryczne można również uznać za urządzenia do magazynowania energii – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający w Enefit.

– Program pilotażowy naszej spółki w Estonii opiera się na zastosowaniu idei wykorzystania technologii pamięci masowej w sektorze energetycznym. Polega to na magazynowaniu energii, gdy cena jest tańsza i używania jej, gdy jest droższa. Zmagazynowana energia może być również wprowadzana do sieci, aby pomóc w redukcji obciążenia sieci elektrycznej, zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej i zapewnić stabilność pracy sieci – dodaje Maciej Kowalski.

W 2017 roku liczba autobusów w transporcie miejskim na świecie wynosiła 3 miliony, z czego 13% stanowiły pojazdy napędzane energią elektryczną. W polskich miastach funkcjonowało 12 119 autobusów, z czego 98 to pojazdy w pełni zelektryfikowane, a 50 – hybrydy typu plug-in. W sierpniu 2018 r. liczba autobusów całkowicie elektrycznych w Polsce wzrosła do 109 sztuk. Najwięcej z nich jeździ po drogach Warszawy (31), Krakowa (26) i Jaworzna (24).

Wprowadzenie do obiegu pojazdów elektrycznych stale rośnie zarówno na świecie jak i w Polsce. Szacunki ekspertów Bloomberg NEF pokazują, że do 2040 r. 55% nowych samochodów sprzedawanych na całym świecie będą to pojazdy elektryczne2. Dlatego celem Eesti Energia jest odpowiednie przygotowanie się do ogólnego prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na pojazdy elektryczne – zarówno do celów prywatnych, jak i transportu publicznego.