icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit udostępnia kierowcom z Zabrza stacje do ładowania samochodów elektrycznych

Enefit w Polsce, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych w Zabrzu i okolicach czterdzieści sześć stacji ładowania w dwudziestu czterech lokalizacjach w całym mieście. Przygotowany wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Nowej Mobilności (PSNM) raport wskazuje, że do końca 2035 roku w województwie śląskim prognozuje się zarejestrowanie blisko 200 tys. samochodów elektrycznych. Dane zawarte w raporcie sygnalizują także dynamiczną rozbudowę infrastruktury w regionie, co już teraz konsekwentnie wspiera Enefit. Zgodnie z prognozami do 2035 r. liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w województwie śląskim ma wzrosnąć do niemal 15 tys.

Enefit Volt rozwija sieć publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Estonii, Łotwie i Polsce. Obecnie funkcjonuje 350 stacji, a kolejne 700 jest w fazie inwestycyjnej. Infrastruktura ładowania jest już dostępna w Bielsku-Białej i Zabrzu, a w najbliższych miesiącach dołączą do nich stacje w Gliwicach.

Stacje ładowania Enefit Volt w Zabrzu są dostępne dla wszystkich kierowców samochodów elektrycznych oraz hybrydowych z możliwością ładowania baterii. Każde urządzenie jest wyposażone w gniazda typu 2, pozwalające na ładowanie zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Bezproblemowe i wygodne korzystanie z ładowarek zapewni przygotowana przez Enefit aplikacja na smartfony – Enefit Volt, w której użytkownicy szybko i wygodnie sprawdzą lokalizację, cennik, informacje techniczne dotyczące stacji ładowania oraz jej dostępność w czasie rzeczywistym. Wszystkie urządzenia są zasilane zieloną energią.

Uruchomienie kolejnych punktów w ramach sieci publicznych stacji ładowania to dla nas ważny krok w rozwoju usługi Enefit Volt w Polsce. Zainstalowane w Zabrzu urządzenia to - kolejne po Bielsku-Białej punkty zlokalizowane na śląsku - regionie, który jest jednym z najintensywniej rozwijających się w kraju w obszarze e-mobility. Punkty ładowania zlokalizowane w województwie śląskim już teraz stanowią 13% ogólnopolskiej infrastruktury – mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce i dodaje: – Śląsk jest dla nas strategicznym regionem. Prognozy z naszego raportu przygotowanego z PSNM jasno wskazują, że w ciągu najbliższych czterech lat spodziewamy się wzostu liczby zarejestrowanych w województwie pojazdów elektrycznych do niemal 47 tysięcy. Jako Enefit już teraz aktywnie uczestniczymy w rozwoju intrastruktury w regionie oddając do użytku stacje w Zabrzu, a wcześniej w Bielsku-Białej. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do rezygnacji z pojazdów konwencjonalnych.

Raport przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności we współpracy z Enefit w Polsce wskazuje, że już teraz elektromobilność w województwie śląskim to istotny temat. Aż 9,5% floty wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych porusza się właśnie po śląskich drogach. Optymizmem napawają także prognozy – przewiduje się, że liczba samochodów o napędzie elektrycznym w ciągu najbliższych 4 lat zwiększy się w regionie ponad ośmiokrotnie. Odpowiednio wzrośnie także liczba punktów ładowania – w 2023 roku w całym województwie było ich 748, a według zawartych w raporcie prognoz rok 2028 Śląsk zamknie z liczbą niemal dziesięciokrotnie większą.

Prognozowany w raporcie, bardzo dynamiczny wzrost liczby rejestracji BEV oraz rozbudowy punktów ładowania w województwie śląskim jest – podobnie jak w całej Polsce – uwarunkowany pilnym wdrożeniem zmian regulacyjnych redukujących obecne bariery systemowe, zwłaszcza w obszarze przyłączeniowym. Kluczowe jest w szczególności usprawnienie procedur, skrócenie terminów i wprowadzenie obowiązku budowy przyłączy do granicy nieruchomości, na których ma zostać zlokalizowana infrastruktura ładowania. Istotny czynnik stanowi ponadto kontynuacja i optymalizacja programów wsparcia ze środków publicznych. Niezależnie od tego, Śląsk w kolejnych latach pozostanie jednym z regionów Polski o najwyższym stopniu elektryfikacji transportu drogowego, zarówno w odniesieniu do zeroemisyjnej floty, jak i sieci ogólnodostępnych ładowarek – mówi Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM.

W ciągu najbliższych czterech lat Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2500 stacji ładowania. Firma oferuje również inne usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia, a także wsparcia w zwiększaniu efektywności energetycznej.Więcej o Enefit oraz Eesti Energia:

Enefit wszedł na polski rynek w 2016 roku, stając się profesjonalnym partnerem dla klientów biznesowych w zakresie zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe. Portfolio usług firmy obejmuje również szereg rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, w tym audyty energetyczne oraz modernizację oświetlenia. Pod marką Enefit Volt firma rozwija publiczną sieć stacji ładowania. W planach jest pozyskanie lokalizacji dla 2500 stacji ładowania do końca 2028 r. Enefit w Polsce współpracuje z ponad 2 500 firmami z różnych sektorów, w tym FMCG, handlu, przemysłu ciężkiego i lekkiego, logistyki, służby zdrowia oraz branży hotelarsko-gastronomicznej.

Enefit w Polsce jest częścią estońskiej państwowej spółki energetycznej Eesti Energia. Grupa ta jest liderem w produkcji energii wiatrowej w krajach bałtyckich oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych w Europie. Ambicją Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i realizacji zielonej rewolucji, oferując im wygodne i zrównoważone rozwiązania energetyczne. W 2023 roku przychody Grupy wyniosły 1,9 miliarda euro.

Więcej informacji o Enefit w Polsce na: www.enefit.pl, LinkedIn, FacebookO PSNM

Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku zrównoważonego transportu. Organizacja zrzesza ponad 250 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w nowej mobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii oraz pozostałe podmioty i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. PSNM jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.