icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit będzie świadczył usługi bilansowania dla Leroy Merlin Polska

Enefit w Polsce, spółka należąca do estońskiej państwowej grupy energetycznej Eesti Energia, będzie świadczyć usługi bilansowania handlowego w ramach 10-letniej umowy PPA pomiędzy Leroy Merlin i Better Energy. Współpraca wynika z wielostronnej umowy PPA, stanowiącej jedną z pierwszych tego typu umów na polskim rynku, umożliwiającą wielu klientom korporacyjnym korzystanie z energii z pojedynczego źródła zielonej energii.

Trzyletnia umowa pomiędzy Enefit i Leroy Merlin Polska przewiduje dostawę 14 GWh energii rocznie ze źródeł odnawialnych, co stanowi około 20% rocznego zapotrzebowania firmy na energię w Polsce. Począwszy od 2025 roku, Enefit będzie świadczył usługi bilansowania handlowego, zapewniając stabilność i niezawodność dostaw dla budowanej obecnie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie.

– Współpraca z Leroy Merlin jest częścią unikatowej na polskim rynku umowy multibuyer CPPA, w której uczestniczymy jako Enefit. Ten model umożliwia różnym odbiorcom końcowym korzystanie z energii pochodzącej z jednego źródła. Tego typu rozwiązanie przynosi korzyści zarówno sprzedającemu energię, jak i nabywcom. Dla sprzedającego oznacza to możliwość zwiększenia sprzedaży poprzez jedną umowę zawartą z wieloma nabywcami, co może zwiększyć stabilność dochodów. Z kolei dla nabywców korzyścią jest możliwość udziału w projekcie OZE z mniejszym ryzykiem finansowym oraz możliwość negocjacji korzystniejszych warunków cenowych. Pojawienie się tego typu struktury w Polsce to ważny krok w transformacji rynku, a dzięki takim projektom możemy aktywnie wspierać rozwój energii odnawialnej, dzieląc się naszym doświadczeniem zdobytym w innych krajach europejskich – mówi Dawid Maciejewski, członek Zarządu Enefit w Polsce.

– Dążymy do zwiększenia produkcji energii odnawialnej oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań PPA, które przyspieszą wprowadzanie na rynek nowychfarm fotowoltaicznych. Cieszymy się z możliwości współpracy z Leroy Merlin i Enefit w ramach jednej z pierwszych multipartnerskich umów PPA w Polsce. Naszym celem jest współpraca z różnymi odbiorcami – niezależnie od skali ich działaności – aby sprostać ich indywidualnym potrzebom. Fizyczne umowy PPA oferują atrakcyjnymodel, który wspierawzrost i redukcję emisji CO2 – dodaje Mikkel Thorup, starszy dyrektor ds. umów PPA w Better Energy.

Leroy Merlin, sieć sklepów budowlano-dekoracyjnych działająca na polskim rynku od 27 lat, zatrudnia 13 tysięcy pracowników i współpracuje z blisko 900 polskimi producentami. Umowa z Enefit będzie wspierać firmę w realizacji przyjętych celów ESG, w tym redukcji całkowitych emisji o co najmniej 50% do 2035 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

– Zielone logo zobowiązuje! Długoterminowe umowy PPA ściśle wpisują się w konsekwentnie realizowaną strategię społeczno-środowiskowej odpowiedzialności naszej firmy. Transformacja energetyczna to jej kluczowy filar. W jej ramach, obok takich umów, kontynuujemy redukcję naszego bieżącego zużycia energii, budujemy własne instalacje OZE, których obecnie mamy już 11, a następne są w planach. Podpisanie umowy bilansującej z Enefit to logiczne i niezbędne uzupełnienie naszego pierwszego długoterminowego kontraktu na dostawę energii z odnawialnych źródeł. – podkreślił Krzysztof Kordulewski, prezes zarządu Leroy Merlin Polska.

Oprócz dostawy energii z OZE, Enefit w Polsce oferuje szereg innych usług, takich jak modernizacja oświetlenia oraz wsparcie w zwiększaniu efektywności energetycznej.Więcej o Enefit oraz Eesti Energia:

Enefit wszedł na polski rynek w 2016 roku, stając się profesjonalnym partnerem dla klientów biznesowych w zakresie zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe. Od tego roku firma stała się również operatorem publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych i planuje dynamiczny rozwój tej działalności w najbliższych latach. Portfolio usług firmy obejmuje również szereg rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej m.in. modernizację oświetlenia. Enefit w Polsce współpracuje z ponad 3000 firm z różnych sektorów, w tym FMCG, handlu, przemysłu ciężkiego i lekkiego, logistyki oraz branży hotelarsko-gastronomicznej.

Enefit w Polsce jest częścią estońskiej państwowej spółki energetycznej Eesti Energia. Grupa ta jest liderem w produkcji energii odnawialnej w krajach bałtyckich oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych w Europie. Ambicją Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i realizacji zielonej rewolucji, oferując im wygodne i zrównoważone rozwiązania energetyczne.

Więcej informacji o Enefit w Polsce na: www.enefit.pl, LinkedIn, FacebookWięcej o Better Energy:

Better Energy to w pełni zintegrowana spółka z branży energii odnawialnej, która uruchamia nowe zielone moce wytwórcze. Kompleksowo rozwijamy, budujemy, eksploatujemy i jesteśmy właścicielem wielkoskalowych instalacji OZE, skupiamy się na tworzeniu wartości w ujęciu lokalnym i regionalnym, a także chcemy działać na rzecz wsparcia przyrody. Czysta energia elektryczna, którą dostarczamy jest bardziej atrakcyjna cenowo od węgla, ropy naftowej czy gazu. Jako jeden z najszybciej rozwijających się dostawców energii słonecznej w Europie Północnej, przewidujemy, że nasza moc z energii odnawialnej przekroczy 16 300 MWp. Better Energy zawarło umowy PPA z 39 firmami z Danii, Polski i Szwecji, zobowiązując się do dostarczenia łącznie 9 465 GWh energii w ciągu najbliższej dekady.Więcej o Leroy Merlin Polska:

Leroy Merlin to sieć sklepów budowlano-dekoracyjnych (DIY - Do It Yourself). Swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 1994 roku, a 2 lata później (w 1996 roku) miało miejsce otwarcie pierwszego sklepu w Piasecznie pod Warszawą. Obecnie na polskim rynku działa 80 sklepów stacjonarnych zlokalizowanych w niemal każdym województwie oraz sklep internetowy http://leroymerlin.pl. W marcu 2024 roku firma zainaugurowała projekt Robi Klimat - ofertę łącząca dla klientów i klientek oszczędności z redukcją wpływu na środowisko, której sercem są rozwiązania Oszczędnego Domu. Więcej na stronie: https://www.leroymerlin.pl/robi-klimat/