icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Ruszyła pierwsza edycja międzynarodowego konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch

Ruszyła pierwsza edycja międzynarodowego konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch

Grupa Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, ogłasza pierwszą edycję konkursu Enefit Idea Hub – The Pitch. Celem jest wyłonienie i wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych pomysłów z obszaru energetyki. Na zwycięzców czeka pula nagród o wartości 30 tys. euro. Zakończeniem konkursu będzie wielki finał, który odbędzie się 13 grudnia w Tallinie. Zgłoszenia można składać do 18 listopada.

– Na naszych oczach zmieniają się oczekiwania klientów wobec firm energetycznych. Poszukują oni komfortowych rozwiązań, pozwalających zarządzać zużyciem prądu bez wychodzenia z domu, a nawet na jego samodzielną produkcję. Celem zorganizowanego przez nas konkursu jest zaproszenie do współpracy wszystkich tych, którzy chcą swoim innowacyjnym pomysłem wzbogacić międzynarodowy sektor energii – mówi Hando Sutter, Prezes Zarządu Eesti Energia..

– Jesteśmy przekonani, że Estonia jest idealnym miejscem do stworzenia konkursu dla innowatorów w sektorze energetycznym. Nasz kraj jest jednym z liderów we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu zużyciem energii elektrycznej. W Estonii ponad 97% liczników to liczniki inteligentne, a 90% umów na dostawę energii podpisywanych jest elektronicznie. Inteligentny system opomiarowania i przekazywania informacji do bazy danych pozwala konsumentom na dokładną analizę zużywanej energii. Otrzymują oni dostęp do danych nt. konsumpcji energii w ujęciu miesięcznym, tygodniowym, a nawet godzinowym. Pozwala to m.in. zaoszczędzić pieniądze czy podjąć decyzję o wymianie niesprawnego sprzętu – dodaje Sutter.

Do udziału w Enefit Idea Hub – The Pitch, Eesti Energia zaprasza studentów, przedsiębiorców, start-upy, jednostki naukowe, indywidualnych naukowców, a także badaczy ze wszystkich rynków, na których Eesti Energia obecnie prowadzi działalność, czyli: Estonii, Polski, Finlandii, Szwecji, Łotwy i Litwy.

Każdy zainteresowany może zgłosić innowacyjny pomysł, związany z jednym z poniższych obszarów:

  1. Inteligentne sieci energetyczne
  2. Rozwiązania z zakresu inteligentnej obsługi klienta

Konkurs odpowiada na bieżące zapotrzebowanie rynku, którego istotnym elementem staje się popyt na technologie z zakresu przechowywania energii słonecznej oraz atomowej, w tym innowacje związane z elektromobilnością i problemem zintegrowania pojazdów elektrycznych z sieciami elektroenergetycznymi.

Uczestnicy zgłaszają swoje projekty za pośrednictwem platformy internetowej. Następnie są one oceniane zarówno pod kątem technologicznym, jak i biznesowym. Kolejne etapy konkursu będą również okazją do spotkania z przedstawicielami Grupy Eesti, a autorzy 10 najlepszych pomysłów wezmą udział w sesjach mentoringowych z udziałem ekspertów.

Konkurs zakończy uroczysta Gala i ogłoszenie przez Jury zwycięzców, którzy otrzymają nagrody. Łączna pula to 30 000 euro – za zdobycie pierwszego miejsca przewidziano 15 000 euro, drugiego – 10 000 euro, a trzeciego – 5 000 euro. Dodatkowo, laureaci otrzymają możliwość zrealizowania pilotażowego projektu w laboratorium testowym Grupy i sprawdzenia jego efektywności w praktyce.

Regulamin oraz informacje dotyczące konkursu są dostępne na stronie: www.ideahub.enefit.com