icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Modernizacja oświetlenia budynku sposobem na ograniczenie kosztu energii elektrycznej

Modernizacja oświetlenia budynku sposobem na ograniczenie kosztu energii elektrycznej

W zależności od rodzaju budynku, koszty oświetlenia mogą stanowić znaczną część comiesięcznych wydatków na energię elektryczną. Szczególnie wysokie są w takich miejscach, jak biurowce, magazyny logistyczne oraz obiekty handlowe czy przemysłowe, z dużą liczbą opraw i długim czasem świecenia. Jednym ze sposobów na optymalizację kosztów ponoszonych na oświetlenie, jest m.in. audyt energetyczny budynku oraz modernizacja instalacji oświetleniowej. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

Niedoświetlone stanowisko pracy przekłada się na gorsze samopoczucie i zdrowie pracowników. Stanowi także zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest kwestia regularnej weryfikacji opraw oraz modernizacja oświetlenia. Ponadto, odpowiednio dobrane instalacje znacznie obniżają miesięczne koszty utrzymania. Pierwszym krokiem w kierunku usprawnień oraz optymalizacji kosztów jest przeprowadzanie audytu instalacji oświetleniowej, który może wykonać doświadczony partner energetyczny. Następnie dostawcy energii są w stanie zaproponować optymalne rozwiązanie, które może zapewnić oszczędność energii i bezpieczne środowisko pracy w oparciu o konkretne potrzeby i cele firmy.

– Na przestrzeni ostatnich 5 lat, systemy oświetleniowe stały się znacznie wydajniejsze i tańsze. Technologia LED ma długą żywotność i jest praktycznie bezobsługowa, co zmniejsza comiesięczne koszty konserwacji i zużycie energii. Nowoczesne systemy dają możliwość uzyskania jeszcze większych korzyści poprzez wdrożenie sterowania światłem i ruchem oraz uwzględnienie specyficznych potrzeb firmy i pracowników w danej przestrzeni. Co ważne mają też realne przełożenia na wysokość rachunków za energię elektryczną i pozwalają firmom zaoszczędzić w tym zakresie dziesiątki tysięcy złotych w perspektywie 5-10 lat – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce.

W porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, oprawy LED zużywają do 80% mniej energii elektrycznej i mają od 3 do 6 razy dłuższą żywotność. Koszty konserwacji są również niższe dzięki wyeliminowaniu konieczności częstej wymiany źródeł światła. W zależności od funkcji i rodzaju budynku, modernizacja oświetlenia może przynieść znaczne oszczędności.

Przykładem takiej energooszczędnej realizacji jest wykonana przez Enefit modernizacja systemu oświetlenia na pięciopiętrowym parkingu wybudowanym w 2015 roku. Łącznie wymieniono 367 starych świetlówek na nowoczesne źródła światła LED na powierzchni 4000 m². Dzięki takiemu rozwiązaniu klient oszczędza ok. 26 tys. zł, co stanowi 55% kosztów energii elektrycznej instalacji oświetleniowej rocznie i ok. 322 tys. zł w całym okresie eksploatacji, czyli w ciągu 11 lat. Koszty wymiany oraz zakupu nowych źródeł światła i utylizacji starych poniósł Enefit, a klient był zobowiązany do pokrycia jedynie comiesięcznej opłaty serwisowej za uzgodniony okres umowy.

Na modernizacji oświetlania najwięcej mogą zyskać firmy, które korzystają ze światła przez całą dobę, tj. wielozmianowe zakłady produkcyjne, parkingi i centra handlowe lub takie obiekty, w których koszt oświetlania jest największą składową rachunku za energię elektryczną, jak np. hale magazynowe i logistyczne.

***

Więcej o Enefit i Eesti Energia

Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.

Więcej informacji o Enefit na: www.enefit.pl, Linkedin, Facebook

Kontakt dla mediów:
Roksana Bralczyk
Grayling Poland
Tel. +48 601 960 875
roksana.bralczyk@grayling.com