icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit w Polsce zakończył 2023 r. z rekordowymi wynikami sprzedaży

Enefit, spółka wchodząca w skład estońskiej grupy Eesti Energia – jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, osiągnęła w 2023 r. rekordowe wyniki sprzedaży. W ubiegłym roku firma zakontraktowała z polskimi klientami biznesowymi 3,2 TWh energii elektrycznej (+10% r/r) i 1,4 TWh gazu (+180% r/r). Ponadto latem ub.r. Enefit wprowadził na polski rynek nowy produkt ładowarek do pojazdów elektrycznych Enefit Volt i włączył się w budowę publicznej infrastruktury ładowania EV nad Wisłą.

Rekordowa sprzedaż prądu i gazu

W 2023 roku Enefit w Polsce sprzedał łącznie rekordowe 4,6 TWh energii (+35% r/r), w tym ok. 3,2 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o ok. 10% w porównaniu do 2022 r. oraz 1,4 TWh gazu, co w porównaniu do poprzedniego roku oznacza wzrost aż o 180%.

Rok 2023 zakończyliśmy z rekordowymi wzrostami sprzedaży energii elektrycznej i gazu. Nasz zespół kolejny raz świetnie poradził sobie z trudnymi realiami rynkowymi, nie tylko dodając do portfolio nowych klientów, ale i przedłużając dotychczasowe współprace, czego przykładem jest przedłużona na kolejne lata umowa z Orange Polska. Jednocześnie widzimy rosnąca popularność umów rozliczanych na zasadzie SPOT, co jest znaczącą zmianą w naszym portfolio. Wcześniej nasi klienci decydowali się częściej na umowy FIX, gdzie przez cały okres trwania kontraktu obowiązywała stała cena – komentuje Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce.

Publiczna sieć ładowarek zasilana zieloną energią

Rozwój elektromobilności jest długoterminowym celem strategicznym grupy Eesti Energia, której częścią jest działający w Polsce Enefit. Grupa jest największym operatorem infrastruktury ładowania w regionie krajów bałtyckich. Obecnie w ramach sieci Enefit Volt działa ponad 200 stacji ładowania, a ponad 500 jest w procesie inwestycyjnym. W 2023 r. Enefit w Polsce przejął infrastrukturę na Śląsku, łącznie 68 ładowarek – 46 urządzeń w 22 lokalizacjach w Zabrzu, a także 22 ładowarki w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej. Projekty te zostaną udostępnione klientom w najbliższych miesiącach.

W minionym roku wprowadziliśmy na polski rynek nasz nowy produkt Enefit Volt, czyli ładowarki do pojazdów elektrycznych. Usługa ta już z sukcesami działa na rynkach bałtyckich, a model biznesowy wykorzystywany w tym regionie planujemy wdrażać także w Polsce. W sumie w całej Grupie do 2028 roku planujemy pozyskać lokalizacje do uruchomienia 5 tys. publicznych stacji ładowania, z czego 2,5 tys. w Polsce. Nasz zespół intensywnie pracuje nad rozwojem publicznej sieci ładowarek, które w czasie ładowania będą w stu procentach wykorzystywać zieloną energię dostarczaną przez Enefit – dodaje Łukasz Musiałkiewicz.

Poza sprzedażą prądu i gazu, Enefit w Polsce oferuje również usługi związane z oświetleniem – w 2023 r., skorzystały z nich m.in. miejscowości Komprachcice i Żarki, gdzie łącznie wymieniono na LEDy 2134 szt. sodowych opraw oświetleniowych. Enefit w Polsce współpracuje łącznie z ponad 2600 klientami biznesowymi, z branż takich jak FMCG, handel, przemysł ciężki i lekki, logistyka, służba zdrowia oraz hotelarsko-gastronomicznej. Spółka oferuje rozwiązania z zakresu zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe, a także szereg usług z zakresu efektywności energetycznej.Więcej o Enefit oraz Eesti Energia

Enefit wszedł na polski rynek w 2016 roku, stając się profesjonalnym partnerem dla klientów biznesowych w zakresie zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe. Portfolio usług firmy obejmuje również szereg rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, w tym audyty energetyczne, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz modernizację oświetlenia. Enefit w Polsce współpracuje z ponad 2 500 firmami z różnych sektorów, w tym FMCG, handlu, przemysłu ciężkiego i lekkiego, logistyki, służby zdrowia oraz branży hotelarsko-gastronomicznej.

Enefit w Polsce jest częścią estońskiej państwowej spółki energetycznej Eesti Energia. Grupa ta jest liderem w produkcji energii wiatrowej w krajach bałtyckich oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych w Europie. Ambicją Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i realizacji zielonej rewolucji, oferując im wygodne i zrównoważone rozwiązania energetyczne. W 2022 roku przychody Grupy wyniosły 2,2 miliarda euro.

Więcej informacji o Enefit w Polsce na: www.enefit.pl, LinkedIn, Facebook