icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit rozwija publiczną sieć ładowarek dla pojazdów elektrycznych na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej, państwowej grupy Eesti Energia, jednego z największych producentów energii w krajach bałtyckich, udostępni publiczną sieć ładowarek do pojazdów elektrycznych w Bielsku-Białej i w Zabrzu. Do dyspozycji kierowców oddanych zostanie łącznie 68 nowoczesnych urządzeń zasilanych zieloną energią. Enefit aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

W 2023 roku Enefit wprowadził na polski rynek markę Enefit VOLT, która od 2020 roku zarządza publiczną siecią ładowarek w Estonii oraz na Litwie i Łotwie. Od kilku miesięcy spółka pracuje nad wdrożeniem tej usługi także i na polskim rynku, czego efektem jest przejęcie od Tauron Dystrybucja infrastruktury stacji ładowania w Bielsku-Białej i Zabrzu.

- Pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce szybko przybywa. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło ich już ponad 76 tys.1, co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Kiedy w tym roku ogłaszaliśmy wejście na polski rynek naszej nowej usługi Enefit VOLT, zapowiedzieliśmy także włączenie się w budowę publicznej sieci ładowarek. Teraz, dzięki współpracy z Tauron Dystrybucja, będziemy mogli udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej i Zabrza kilkadziesiąt punków ładowania – mówi Maciej Kowalski, prezes Zarządu Enefit w Polsce i dodaje: Cieszymy się, że nasze pierwsze ładowarki realizowane w ramach publicznej sieci pojawią się na terenie województwa śląskiego. Rok temu to właśnie w Katowicach otworzyliśmy nasze drugie biuro sprzedaży, a region ten zajmuje ważne miejsce w strategii rozwoju naszej firmy w Polsce.

W najbliższych tygodniach Enefit uruchomi na Śląsku łącznie 68 ładowarek - 46 urządzeń w 22 lokalizacjach w Zabrzu, a także 22 ładowarki w 19 lokalizacjach w Bielsku-Białej. Wszystkie stacje będą zasilane zieloną energią i umożliwią ładowanie różnych rodzajów samochodów z napędem elektrycznym, w tym samochodów typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Infrastruktura została wybudowana przez Tauron Dystrybucja w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Nowelizacja ustawy o elektromobilności nałożyła na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, w związku z czym Tauron Dystrybucja na drodze przetargu wyłonił docelowego operatora infrastruktury w obu miastach.

Wszystkie publiczne punkty sieci Enefit VOLT w czasie ładowania będą w stu procentach zasilane zieloną energię dostarczaną przez Enefit. Spółka aktywnie poszukuje nowych lokalizacji pod budowę sieci publicznych ładowarek. Firma planuje w ciągu najbliższych czterech lat zarządzać siecią 2500 urządzeń.

Enefit, pod marką Enefit VOLT oferuje także swoim klientom biznesowym możliwość zakupu bądź wynajmu inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Firma zajmuje się ich instalacją, zapewnia pełne wsparcie techniczne i konserwację oraz umożliwia zarządzanie stacją online. Enefit VOLT to kolejne rozwiązanie mające na celu wspieranie klientów firmy we wdrażaniu zielonej rewolucji oraz zmniejszaniu ich wpływu na środowisko. Enefit w Polsce oferuje również inne usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia, a także wspiera w zwiększaniu efektywności energetycznej.1 PSPA, Licznik Elektromobilności

Więcej o grupie Eesti Energia

Ambicją grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia ok. 5 400 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2022 roku wyniosły 2,2 mld EUR.

Więcej informacji o Enefit na: www.enefit.pl, LinkedIn, Facebook