icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit ponad dwukrotnie zwiększył liczbę klientów w ciągu roku

Enefit ponad dwukrotnie zwiększył liczbę klientów w ciągu roku

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podsumowuje kolejny dobry rok swojej obecności na polskim rynku. W 2019 roku Spółka zakontraktowała łącznie ponad 2TWh, z czego aż połowa wolumenu to sprzedaż gazu. Enefit zwiększył też ponad dwukrotnie liczbę swoich klientów biznesowych, wśród których znalazły się m.in. takie firmy jak Tesla i AmRest.

– Burzliwy koniec roku dla branży energetycznej okazał się dla nas bardzo owocny. Między innymi dzięki świadczeniu usług z zakresu rezerwowej sprzedaży gazu udało nam, się osiągnąć rekordowy wolumen sprzedaż. W przypadku gazu był to ponad dziesięciokrotny wzrost w stosunku do roku 2018 – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce.

Sprzedaż energii i gazu oraz działalność w segmencie OZE

W ubiegłym roku Enefit sprzedał w Polsce 822 GWh energii elektrycznej i 1 TWh gazu. Umowy jednoroczne oraz dwu i trzyletnie były podpisywane zarówno w formule tradycyjnej po cenie stałej (FIX), jak również w formie umów na produkty klikane/transzowe. Spółka świadczyła też usługi z zakresu rezerwowej sprzedaży gazu.

Oferta firmy kierowana jest do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, jak również największych odbiorców przemysłowych. Enefit współpracuje z 558 klientami biznesowymi i dostarcza obecnie energię dla podmiotów z takich sektorów jak: FMCG, handel, przemysł ciężki i lekki, logistyka, służba zdrowia i segment hotelarsko-gastronomiczny. W 2019 roku w portfolio klientów Enefit znalazły się też m.in. takie firmy jak Tesla i AmRest.

Spółka oferuje także rozwiązania w zakresie sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców energii z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Świadczy również usługi z obszaru zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego (POB) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych - w ubiegłym roku Enefit zakontraktował łącznie 203 GWh. Działalność Spółki w obszarze OZE wpisuje się w strategię całej Grupy. Eesti Energia dąży do tego, aby do 2023 roku wytwarzać 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych.

Coraz więcej odbiorców energii zwraca uwagę nie tylko na jej cenę, ale także na pochodzenie. Oferowanie zielonej energii może więc wpływać na przewagę konkurencyjną przedsiębiorców. Polska wciąż w dużej mierze opiera się na tradycyjnej energetyce węglowej, co oznacza, że nasz rodzimy rynek daje duże pole do popisu firmom dążącym do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Odnawialne źródła energii to obszar, w którym dostrzegamy duży potencjał. Między innymi z tego powodu chętnie angażujemy się w inicjatywy mające na celu promowanie umów Corporate PPA – mówi Maciej Kowalski.

Udany debiut Enefit Green na polskim rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Enefit Green, należąca do Grupy Eesti Energia spółka wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych, podpisała w ubiegłym roku umowę na zakup 20 farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie Polski. 18 z nich weszło już w fazę operacyjną, a w pierwszym kwartale tego roku ma nastąpić finalizacja przejęcia ostatnich dwóch instalacji, zakupionych w ramach zeszłorocznej transakcji. Łączna moc wszystkich farm wyniesie 19,15 MW. Do końca roku farmy słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wytworzyły 8,6 GWh energii elektrycznej, co stanowi równowartość rocznego zapotrzebowania około 3 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia.

Enefit Green także odnotował w ubiegłym roku znaczny wzrost produkcji, kończąc 2019 r. z rekordowym wolumenem wynoszącym 1,2 TWh.