icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit podpisał umowę sprzedaży energii z Orange Polska i pokryje całe zapotrzebowanie energetyczne operatora usług telekomunikacyjnych

Enefit podpisał umowę sprzedaży energii z Orange Polska i pokryje całe zapotrzebowanie energetyczne operatora usług telekomunikacyjnych

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej dla firmy Orange Polska. Enefit dostarczy 510 GWh energii rocznie, pozyskanych z rynku energii oraz ze źródeł odnawialnych wpd, pokrywając tym samym całe zapotrzebowanie energetyczne Orange Polska. Elementem umowy będzie także umożliwienie realizacji jednego z pierwszych na polskim rynku w 100% fizycznych kontraktów typu Corporate PPA.

Umowa pomiędzy Orange Polska i Enefit została podpisana na okres trzech lat. Obejmuje dostawę 510 GWh energii elektrycznej rocznie do blisko 18 tysięcy punktów odbioru w infrastrukturze Orange Polska, w tym: serwerowni, stacji bazowych telefonii mobilnej, szaf dostępowych, czy biur lub punktów obsługi klienta, znajdujących się na terenie całej Polski.

Część zapotrzebowania energetycznego Orange Polska (50 GWh) zostanie dostarczona przez Enefit w ramach kontraktu Corporate PPA. Dzięki temu rozwiązaniu Orange pozyska zieloną energię pochodzącą bezpośrednio z będących w budowie farm wiatrowych Jarocin Wschód i Krotoszyn należących do spółki wpd. Ich łączna moc zainstalowana, która wyniesie 15 MW, umożliwi użytkownikom telefonów komórkowych przesłanie 265 petabajtów danych. To pierwsza na polskim rynku Corporate PPA, która zapewnia dostawy energii do kilkunastu tysięcy rozproszonych punktów odbioru. Energia wyprodukowana przez turbiny wiatrowe wpd trafi do Orange na początku 2021 roku.

Jak podkreśliła Agnes Roos, członkini zarządu Grupy Eesti Energia, kontrakt podpisany z Orange Polska jest pod wieloma względami przełomowy nie tylko dla Enefitu, ale również dla całej Grupy. – To największa umowa sprzedaży energii elektrycznej w historii Eesti Energia. Polska, jako drugi po Estonii największy pod względem sprzedaży rynek, jest dla nas bardzo ważna. Obserwujemy nad Wisłą najszybszy wzrost sprzedaży i dostrzegamy tu duży potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz dostarczania rozwiązań energetycznych naszym klientom.

Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce, dodał: - W ciągu trzech lat obowiązywania umowy Enefit dostarczy Orange Polska 510 GWh energii rocznie pozyskanych z rynku oraz źródeł wpd, co stanowi 25% dostaw zakontraktowanych przez nas w całym ubiegłym roku. Elementem umowy jest także umożliwienie realizacji jednego z pierwszych na polskim rynku, w pełni fizycznego kontraktu Corporate PPA, będącego także wdrożeniem dyrektywy RED II. Cieszymy się, że coraz więcej firm stawiających na zieloną energię postrzega nas jako zaufanego i doświadczonego partnera, który pomaga im znaleźć optymalne rozwiązania energetyczne.

Trzyletnia umowa nadaje Enefitowi rolę integratora umożliwiającego Orange Polska podpisywanie w tym czasie kontraktów Corporate PPA z kolejnymi wytwórcami energii z OZE. Jako spółka obrotu, Enefit posiada odpowiednie kompetencje, by zapewnić wszelkie usługi, niezbędne do poprawnego działania takiego rozwiązania.

- W Orange Polska podejmujemy wiele działań w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego. Kluczowym elementem tych starań jest mądrzejsze i bardziej racjonalne zarządzanie energią, jakiej potrzebujemy do działania. Już dziś w Wielkopolsce powstają dwie nowe farmy wiatrowe, które będą zasilać elementy naszej infrastruktury. Dzięki nowej umowie i współpracy z Enefit będziemy mogli bardziej elastycznie zarządzać naszym miksem energetycznym, aby stawać się coraz bardziej zielonym operatorem - powiedział Piotr Jaworski, Członek Zarządu ds. Sieci i Technologii w Orange Polska.

Corporate PPA to naturalny etap w ewolucji rynku energetycznego, odpowiadający na unijne wymogi regulacyjne. To przyszłościowe rozwiązanie, które pozwala na dalszy rozwój energetyki odnawialnej, jednocześnie generując korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron. - Duże korporacje zyskują dostęp do zielonej energii w dobrej cenie i z gwarancją pochodzenia, a deweloper ma zapewnione bezpieczeństwo odbioru oraz długoterminowy kontrakt na finansowanie źródła. Znaczenie takich umów będzie coraz większe, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 – stwierdził Maciej Kowalski.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii.

Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do Grupy Eesti Energia, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW. Grupa Eesti Energia ma ambicje zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce i planuje kolejne inwestycje w tym obszarze, głównie w zakresie energii słonecznej.