icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit Green zakończył budowę swojej pierwszej elektrowni słonecznej w nowej formule biznesowej

Enefit Green zakończył budowę swojej pierwszej elektrowni słonecznej w nowej formule biznesowej

Enefit Green, spółka zależna Eesti Energia, działająca w obszarze energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.

W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 roku poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP.

– Rozproszone rozwiązania energetyczne oparte na energii słonecznej to ogólnoświatowy trend, który w ostatnich latach zaczął się szeroko rozprzestrzeniać także w Estonii – powiedział Aneo Kärmas, dyrektor zarządzający Enefit Green. – Portfel produkcji energii elektrycznej Enefit Green jest najbardziej zdywersyfikowany w krajach nadbałtyckich, ponieważ właśnie tam produkujemy energię z wiatru, słońca, biomasy, a także z odpadów komunalnych – dodał Kärmas.

Na elektrownię słoneczną zbudowaną przez Enefit Green na farmie mleczarskiej składają się łącznie 644 panele słoneczne. Jest to pierwsza tego typu inwestycją w kraju. Moc systemu wynosi 174 kilowatów (kW), a panele zajmują powierzchnię ponad 1000 m2. Właściciele farmy mleczarskiej nie musieli angażować wkładu finansowego w budowę instalacji fotowoltaicznej, ponieważ całość kosztów została pokryta przez inwestora, czyli Enefit Green. Przedsiębiorstwo kupuje od Enefit Green energię elektryczną na własne potrzeby po stałej cenie. Energia elektryczna wytwarzana ze słońca pokryje około 15% rocznego zużycia energii farmy mleczarskiej i większość konsumpcji w okresie letnim.

– Nasze plany na polskim rynku OZE dotyczą dwóch obszarów: pierwszy to samodzielne inwestycje w źródła. Poszukujemy projektów, które moglibyśmy przejąć i w ten sposób aktywnie wejść na rynek. Drugi obszar to właśnie sprzedaż instalacji PV dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na ten moment będziemy jednak dostawcą rozwiązań, ale właścicielami infrastruktury będą nasi partnerzy – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit Polska.

Eesti Energia oferuje klientom biznesowym dwie możliwości produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego. W przypadku pierwszej opcji klient ma możliwość wyboru kompleksowej usługi finansowania, projektu i instalacji elektrowni słonecznej w połączeniu z jej późniejszą obsługą. Druga opcja zakłada samodzielną inwestycję w rozwiązanie zakupione od Eesti Energia.

Celem inwestowania w elektrownie słoneczne zlokalizowane u klienta jest zwiększenie udziału lokalnej produkcji energii elektrycznej w portfelu produkcyjnym Eesti Energia. Strategiczny cel Grupy zakłada wytwarzanie 40% energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2022 roku.

Wideo