icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii

Enefit Green wybuduje farmę wiatrową w Finlandii

Enefit Green, spółka wchodząca w skład grupy Eesti Energia i największy producent energii wiatrowej w krajach bałtyckich, wybuduje farmę wiatrową Tolpanvaara o mocy 72 MW w Finlandii. Wartość inwestycji wyniesie 82,9 mln euro, a proces budowy rozpocznie się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie się składać z 13 turbin dostarczonych przez firmę Nordex. Jej uruchomienie planowane jest na koniec 2023 roku. Przewidywany poziom rocznej produkcji energii elektrycznej ma wynieść ok. 250 GWh. Enefit Green nabył projekt Tolpanvaara od fińskiej państwowej spółki zarządzającej lasami Metsähallitus w 2020 roku. Spółka podpisała również długoterminową umowę odkupu energii elektrycznej w modelu PPA (ang. Power Purchase Agreement) obejmującą 60% przewidywanej produkcji farmy Tolpanvaara w ciągu pierwszych siedmiu lat jej działalności.

Inwestycja w Finlandii umożliwi grupie Eesti Energia realizację planu rozwoju produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym, co najmniej podwojenie zainstalowanej mocy wytwórczej do 1 100 MW do 2025 roku. W ubiegłym roku grupa Eesti Energia podjęła decyzje inwestycyjne związane z rozwojem farm wiatrowych o łącznej mocy 190 MW i wartości 228 mln euro.

W Polsce Enefit Green posiada obecnie 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW oraz planuje dalsze inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które zwiększą moce wytwórcze w kraju. Obecnie, w budowie znajduje się 8 MW fotowoltaiki, a kolejne 6 MW jest w przygotowaniu do decyzji inwestycyjnej. Planowana jest również inwestycja na ponad 40 MW. Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej.