icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit Green wybuduje elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Enefit Green wybuduje elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia wytwarzająca energię z odnawialnych źródeł energii, wybuduje farmę fotowoltaiczną w miejscowości Dębnik w Polsce. Dębnik Solar Park będzie miał moc 6 MW, a wartość inwestycji przekroczy 4 mln EUR.

Enefit Green ogłosił w ostatnim czasie dwie decyzje inwestycyjne w odnawialne źródła energii. Oprócz elektrowni fotowoltaicznej w Dębniku spółka wybuduje również farmę wiatrową w Estonii w Purtse, Ida-Virumaa. Wartość obu inwestycji to łącznie ponad 32 mln EUR. Projekty te są częścią długofalowej strategii rozwoju firmy, która zakłada podwojenie produkcji energii z odnawialnych źródeł do 2025 roku.

Moc wytwórcza Dębnik Solar Park wyniesie 6 MW, a przewidywana roczna produkcja energii parku będzie oscylować na poziomie 6,3 GWh. Enefit Green posiada obecnie w Polsce 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy nieco ponad 18 MW i generujących rocznie ok. 19 GWh energii elektrycznej. Aktualnie, w budowie znajduje się kolejna inwestycja – elektrownia fotowoltaiczna o mocy 8,8 MW, a spółka planuje także realizację kolejnego projektu o mocy 40 MW, który znacząco zwiększy moce wytwórcze energii z odnawialnych źródeł w Polsce.

Enefit Green nieustannie obserwuje oraz optymalizuje plany inwestycji w OZE na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje. W Polsce spółka stawia głównie na rozwój w kontekście energetyki słonecznej. Zdaniem Aavo Kärmasa, prezesa zarządu Enefit Green, rozwojowi energetyki fotowoltaicznej w Polsce sprzyja szersza możliwość zawierania długoterminowych umów na zakup energii i udziału w aukcjach. – Jako wszechstronny producent energii odnawialnej dostrzegamy w Polsce ogromny potencjał. Popyt na tanią i zieloną energię elektryczną jest tutaj niezwykle wysoki. W kraju znajduje się znacząca liczba dużych odbiorców, którym długoterminowe umowy na zakup energii dają silniejszą pozycję na konkurencyjnym rynku – wyjaśnia.

W 2021 roku Enefit Green podjął także decyzję inwestycyjną o budowie parku fotowoltaicznego w Zambrowie. Jego moc wynosić będzie 8,8 MW, a wartość tej inwestycji to 5,8 mln EUR.

Parki fotowoltaiczne w Zambrowie i Dębniku mają zostać zrealizowane w 2022 roku. Enefit Green w najbliższym czasie planuje rozszerzenie portfolio inwestycji w OZE w Polsce. Z tego względu prowadzimy obecnie intensywną rekrutację do naszych zespołów na stanowiska kierowników projektów do obsługi kwestii zezwoleń i budowy kolejnych parków fotowoltaicznych. – mówi Agnieszka Godycka-Ćwirko, Renewable Energy Project Manager w Enefit Green. – Poszukujemy również kandydatów na stanowiska wspierające zaplecze organizacji, które są bardzo istotne przy nowych projektach – dodaje.