icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej

Enefit Green w kwietniu wyprodukował 112 GWh energii elektrycznej

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię z OZE, wyprodukował w kwietniu 112 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Na wolumen produkcji wpłynęły korzystniejsze niż zazwyczaj o tej porze roku warunki wiatrowe. Większość produkcji pochodziła z 20 farm wiatrowych spółki w Estonii i na Litwie.

Taka ilość produkcji wystarczyłaby na pokrycie średniego rocznego zapotrzebowania prawie 37 000 gospodarstw domowych.

Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, ocenił kwietniową produkcję energii elektrycznej jako bardzo dobrą. – Nie możemy kontrolować warunków wiatrowych, ale możemy zwiększyć niezawodność turbin i dążymy do tego każdego dnia. Do wzrostu efektywności przyczyniło się przede wszystkim cyfrowe rejestrowanie i przetwarzanie danych produkcyjnych – skomentował Kärmas.

Za szczególnie korzystne czynniki Kärmas uznał trend rynkowy, który wspiera dalszy rozwój energetyki wiatrowej, zawarte długoterminowe umowy na zakup energii odnawialnej z firmami we wszystkich krajach bałtyckich. – Kontrakty sprzedaży z przedpłatą przyspieszają plany rozwoju Enefit Green. Miło jest widzieć, że ponad sto firm zrobiło krok w kierunku czystszej przyszłości – powiedział Kärmas.

Wydajność 112 GWh w kwietniu obejmuje nie tylko estońskie i litewskie farmy wiatrowe, ale również wolumeny produkcji parków słonecznych w Estonii i Polsce, elektrociepłowni Iru, Paide, Valka i Broceni, elektrowni wodnej Keila-Joa oraz rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na wyspie Ruhnu.

Produkcja energii cieplnej przez Enefit Green w elektrociepłowniach Iru i Paide w Estonii i na Łotwie wyniosła 48 GWh.

W sumie w pierwszych czterech miesiącach tego roku Enefit Green wyprodukował 413 GWh energii elektrycznej i 224 GWh energii cieplnej.

Enefit Green posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz instalację OZE na wyspie Ruhnu.

Na terenie Polski Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW. Grupa Eesti Energia ma ambicje zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce i planuje kolejne inwestycje w tym obszarze, głównie w zakresie energii słonecznej.

Więcej o Enefit i Eesti Energia

Ambicją Grupy Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i wdrażaniu zielonej rewolucji poprzez oferowanie wygodnej i zrównoważonej gamy rozwiązań energetycznych. Firma jest wiodącym producentem energii wiatrowej w krajach bałtyckich i jednym z niewielu producentów paliw płynnych w Europie. Eesti Energia zatrudnia 4 555 osób. Przychody ze sprzedaży Grupy w 2020 roku wyniosły 834 mln euro.

Więcej informacji o Enefit na: www.enefit.pl, Linkedin, Facebook