icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Eesti Energia zamierza przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych w paliwa płynne

Eesti Energia zamierza przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych w paliwa płynne

Eesti Energia rozpocznie współpracę z Politechniką w Tallinie (TalTech) w celu przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na paliwa płynne w zakładach produkujących ropę łupkową, przyczyniając się tym samym do rozwiązywania problemów środowiskowych Estonii i krajów sąsiedzkich.

Eesti Energia i TalTech zamierzają znaleźć rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych w przemysłowej produkcji ropy naftowej w celu przekształcania nieużytecznych odpadów w pełnowartościowe paliwa płynne. Innowacyjność projektu polega m.in. na znalezieniu zastosowania dla odpadów, które do tej pory były składowane lub spalane.

Według Margusa Valsa, członka zarządu Eesti Energia, dzięki technologii produkcji ropy łupkowej Enefit, prowincja Virumaa Wschodnia będzie mogła stać się regionem odgrywającym istotną rolę dla rozwiązywania problemów środowiskowych. Istnieje już możliwość przetwarzania zużytych opon wraz z łupkami bitumicznymi, a umożliwienie wykorzystania w ten sposób również tworzyw nienadających się do recyklingu, w jeszcze większym stopniu zwiększy znaczenie technologii Enefit.

- W nowych projektach Eesti Energia skupia się na innowacjach, współpracując z najlepszymi partnerami w dziedzinie badań i rozwoju w regionie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym i nowym technologiom, mamy wkład w rozwiązywanie problemów środowiskowych. Estonia nigdy wcześniej nie tworzyła tak wysokiej wartości z łupków bitumicznych, przy wykorzystaniu tak przyjaznych dla środowiska rozwiązań – powiedział Vals. - Ograniczylibyśmy w ten sposób ilość odpadów z tworzyw sztucznych nie tylko w Estonii, ale także w krajach sąsiedzkich.

Wykorzystanie w zakładach Enefit tworzyw sztucznych do produkcji ropy wraz z łupkami bitumicznymi i pociętymi oponami umożliwiłoby przetwarzanie w sposób przyjazny dla środowiska co najmniej 80 tys. ton odpadów rocznie, ograniczając przy tym emisję CO2 w procesie produkcji i podnosząc jakość paliw płynnych. Przetworzeniu będą mogły podlegać także zmieszane odpady z tworzyw sztucznych, również te z dodatkami organicznymi i mechanicznymi, takimi jak piasek czy glina, dzięki czemu wyeliminowana zostanie konieczność sortowania i oczyszczania.

Testy laboratoryjne zostaną przeprowadzone we współpracy z TalTech do początku 2021 r. Dalsze kroki to wykonanie prób na sprzęcie testowym i w zakładzie produkującym ropę łupkową oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych i przygotowanie do produkcji. Jej rozpoczęcie zaplanowano na 2023 r.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej na polskim rynku od 2016 roku. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Spółka operuje także na Łotwie, Litwie i w Finlandii. Drugą działającą na polskim rynku spółką, należącą do Grupy Eesti Energia, jest Enefit Green. Jej działalność skupia się na pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie Polski Enefit Green posiada 20 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 19 MW.