icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

Eesti Energia wchodzi na fiński rynek z usługami dla gospodarstw domowych

Enefit rusza z pilotażową sprzedażą PV

Od dziś wszystkie gospodarstwa domowe w Finlandii mogą podpisywać umowy zakupu energii elektrycznej z Enefit – dynamicznie rozwijającym się sprzedawcą energii w regionie Morza Bałtyckiego. Enefit, który w Finlandii skupi się na usługach mobilnych, jest częścią Eesti Energia, największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich. Oferta Enefit dla konsumentów zakłada przede wszystkim zmniejszenie rachunków za prąd poprzez bardziej inteligentne wykorzystanie energii. Korzyści zapewnia monitorowanie danych o jej zużyciu, przy pomocy aplikacji mobilnej spółki.

Według Hando Suttera, prezesa zarządu Eesti Energia, szansę na działalność w Finlandii zapewnił wspólny nordycko-bałtycki rynek energii elektrycznej.

- Fiński rynek energii elektrycznej od lat działa bardzo dobrze i stanowił wzór przy otwarciu się rynku estońskiego. Finlandia będzie jednym z pierwszych państw na świecie, obok Estonii, w którym zostanie wdrożony centralny rejestr danych o zużyciu energii. Nowe rozwiązanie pozwoli przyspieszyć i uprościć procesy dla wszystkich uczestników rynku i zapewni im równe szanse przy oferowaniu innowacyjnych usług swoim klientom. Z uwagi na jeden z najwyższych w Europie udziałów odbiorców gotowych na zmianę dostawcy energii, fiński rynek energii elektrycznej jest bardzo interesujący dla nowych graczy. Finowie są otwarci na nowe podmioty wchodzące na rynek, których usługi są bardziej innowacyjne i efektywne – powiedział Hando Sutter.

- Oferta Enefit w Finlandii opiera się na usługach mobilnych. Wiele sektorów fińskiej gospodarki, jak na przykład branża telekomunikacyjna, czy banki, przestawiło się na usługi mobilne. Nasi estońscy klienci są już przyzwyczajeni do zarządzania zużyciem energii elektrycznej z poziomu urządzenia mobilnego, więc Enefit wprowadzi teraz swoje sprawdzone rozwiązania również na rynek fiński – dodał Sutter.

Aplikacja mobilna Enefit pozwala klientom wykorzystać swoje smartfony do lepszego zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Estończycy zdołali obniżyć rachunki za prąd o 15%. Poza usługami cyfrowymi, Enefit zaoferuje łatwy dostęp do nieskomplikowanych usług. Klient będzie mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie wariant umowy. Enefit zapewnia możliwość zmniejszenia rachunków za prąd na dwa sposoby – poprzez zakup energii w atrakcyjnej cenie oraz poprzez ograniczenie jej zużycia.

Oferta na rynek fiński

Klienci mogą podpisać umowę w trzech wariantach – na czas określony Enefit Takuu, ze stałą ceną bezpośrednio z Nord Pool Enefit Markinna oraz Enefit Markkina + Turva, w której ceny będą ustalane na podstawie cen Nord Pool, ale z pewnymi ograniczeniami. We wszystkich swoich umowach Enefit oferuje energię ze źródeł odnawialnych.

W przypadku Enefit Takuu cena energii będzie stała, więc zmiany na rynku energii nie wpłyną na rachunki klienta. Ten rodzaj umowy pozwala być przygotowanym na kolejne płatności, których wysokość nie ulegnie zmianie nawet w przypadku zmiany cen energii na rynku.

Zaletą umów opartych na cenach Nord Pool, takich jak Enefit Markinna oraz Enefit Markinna + Turva, jest to, że klient może zakupić energię wtedy, gdy jest to dla niego korzystne finansowo. Zmiany zużycia energii oraz jej cen z godziny na godzinę można monitorować w aplikacji mobilnej Enefit, a korzystanie z energii, gdy jej ceny są najniższe, pozwoli obniżyć wysokość rachunku.

W aplikacji Enefit prezentowane są ceny energii elektrycznej obowiązujące z dniu następnym, a użytkownik może zarządzać jej zużyciem tak, aby wykorzystać okresy, w których warunki zakupu są najkorzystniejsze. Na przykład, jeżeli jest bardzo zimno, ludzie będą zużywać więcej energii na ogrzewanie, co spowoduje wzrost cen. Do decyzji konsumenta należy, czy zrobić pranie w ten dzień, czy poczekać do następnego, kiedy temperatury wzrosną, a ceny energii spadną. Mając dostęp do większej ilości informacji, można mieć większy wpływ na wysokość rachunku za prąd.

Rosnąca pozycja w regionie

Wejście na rynek w Finlandii to element strategii Eesti Energia, zakładającej przejście z roli dostawcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich do sprzedawcy i dostawcy tych usług w regionie Morza Bałtyckiego. Obecnie Eesti Energia sprzedaje już energię elektryczną w Estonii, na Łotwie i Litwie oraz w Polsce, gdzie od lipca ubiegłego roku oferuje sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego klientom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz największym odbiorcom przemysłowym. Zgodnie z planami spółki, wkrótce ma rozpocząć sprzedaż detaliczną również w Szwecji.