icon_search icon_caret_down icon_home icon_calendar icon_caret_updown icon_tick icon_x icon_profile icon_location icon_confirm icon_client_new icon_client_login icon_contract icon_moving icon_menu icon_facebook icon_twitter icon_linkedin icon_youtube icon_loader icon_exit icon_contract_2 icon_invoice icon_consumption icon_bell icon_personal icon_bell_lg icon_contract_lg icon_invoice_lg icon_consumption_lg icon_profile_lg package_fix package_spot icon_plus icon_arrow_leftmeters-lg

4 fakty na temat oszczędności kosztów energii elektrycznej w firmie produkcyjnej, które musisz znać

... i działania, których należy unikać podczas modernizacji systemów oświetleniowych w Twoim zakładzie.

Przedsiębiorstwa przemysłowe codziennie stają przed zadaniem znalezienia najlepszego stosunku jakości do ceny w ramach prowadzonej działalności. Wyzwanie to dotyczy zarówno zaopatrzenia w surowce, kosztów produkcji, jak i zakupu wyposażenia biurowego. Podobna reguła obowiązuje w przypadku działań z zakresu efektywności energetycznej. Warto szukać jak największych korzyści, które można osiągnąć przy jak najniższych kosztach.

Ważne jest przede wszystkim określenie celu, który chcemy osiągnąć.

Celem może być:

  • zmniejszenie kosztów nakładów produkcyjnych;
  • poprawa jakości środowiska pracy;
  • promowanie odpowiedzialnego podejścia i pomoc w tworzeniu ekologicznego wizerunku firmy poprzez dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Oprócz wybranego celu, warto również ocenić jego związek z założeniami strategicznymi firmy. Przykładowo, jeśli firma podjęła strategiczną decyzję o obniżeniu kosztów operacyjnych o 30% w ciągu najbliższych trzech lat, można odpowiednio zaplanować projekty rozwojowe, a w szczególności zająć się kwestiami, które przynoszą firmie największe oszczędności.

1. Wskaźniki niezbędne do zrozumienia stanu oświetlenia

Nowoczesne oprawy LED składają się z trzech części: źródła światła, statecznika (tj. elektroniki sterującej całym systemem) oraz urządzenia chłodzącego.

W Unii Europejskiej oprawy oświetleniowe są produkowane zgodnie z normami obowiązującymi w przemyśle elektronicznym. Zostały w nich określone parametry, według których porównujemy oprawy oświetleniowe między sobą. Trzy główne wskaźniki jakości to: zużycie energii elektrycznej, żywotność rozwiązania i komfort dla oczu.

Zużycie energii elektrycznej jest odzwierciedlone bezpośrednio w rachunku za prąd. Najbardziej wydajne rozwiązania zużywają tyle, ile potrzeba i tak mało, jak to możliwe. Wydajność pojedynczej oprawy można mierzyć w lumenach na wat, a całego rozwiązania w watach na metr kwadratowy. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu, oświetlenie może być bardziej wydajne.

Okres żywotności danego rozwiązania określa, jak długo gwarantowana jest zgodność z normami oświetleniowymi dla danego rozwiązania. Aby rozwiązanie było tak samo dobre po dziesięciu latach, na początku należy zastosować więcej opraw o większej mocy niż jest to potrzebne, ponieważ natężenie światła z czasem będzie spadać ze względu na wpływ środowiska. Koszt rozwiązania zależy również bezpośrednio od okresu eksploatacji.

4 fakty na temat oszczędności kosztów energii elektrycznej w firmie produkcyjnej, które musisz znać

Zdjęcie: Eesti Energia

PRZYKŁAD Z ŻYCIA: Inwestor zobowiązał się do zapewnienia ponad 10-letniej żywotności instalacji oświetleniowej. Oznacza to, że nawet po 10 latach pomiar luminancji w pomieszczeniach powinien wykazać dopuszczalne 300 lx. Jak widać na załączonych zdjęciach, w rzeczywistości natężenie oświetlenia jest poniżej wymagań już po 3 latach od instalacji. Wyniki pomiarów w różnych częściach pomieszczenia wynoszą np. 269, a nawet 235 lx.

Komfort dla oczu jest z pewnością najważniejszym wskaźnikiem jakości dla pracowników. Przez dbanie o wzrok rozumiemy równomierność oświetlenia (jak niska jest różnica między najciemniejszą luminancją w pomieszczeniu a średnią luminancją pomieszczenia), odblaski (dyskomfort odczuwany podczas oglądania bardzo jasnych, oślepiających opraw) oraz wskaźnik oddawania barw. Spoglądanie bezpośrednio w słońce to maksymalny poziom olśnienia, jaki można osiągnąć na Ziemi. Odblaski można ograniczyć, zasłaniając źródło światła z pola widzenia.

4 fakty na temat oszczędności kosztów energii elektrycznej w firmie produkcyjnej, które musisz znać

Zdjęcie: Eesti Energia

PRZYKŁAD: Rażący odblask na parkingu centrum handlowego, na którym oprawa została zastosowana do podświetlenia przejścia dla pieszych, jest nieprzyjemny dla oka. Rozwiązanie z dużym odblaskiem nie zwiększy widoczności przejścia dla pieszych i bezpieczeństwa pieszych, a raczej sprawi, że spoglądający będzie odwracał wzrok, mrużąc oczy.

2. Które wskaźniki są najważniejsze?

To, jakie powinno być oświetlenie w miejscach pracy wewnątrz budynków, określa głównie norma oświetleniowa EVS-EN 12464-, zgodnie z którą najważniejszymi parametrami są natężenie oświetlenia, odblaski, równomierność i wskaźnik oddawania barw.

Bez wątpienia najbardziej powszechnym i znanym wskaźnikiem jest natężenie oświetlenia, mierzone w luksach. Jednak monitorowanie tylko tej jednej wartości, pomijając pozostałe, może skutkować gorszym komfortem użytkowania. Jeśli dla pracodawcy istotne jest bezpieczeństwo pracowników i komfortowe środowisko pracy, to przy modernizacji oświetlenia należy zawsze najpierw wziąć pod uwagę odblaski i równomierne oświetlenie, a dopiero potem ocenić jego natężenie. Takie rozwiązanie gwarantuje najlepsze warunki dla pracownika. Aby zapewnić optymalne rozwiązanie, wszystkie wymagania muszą zostać spełnione.

3. Modernizacja oświetlenia to inwestycja

Modernizacja instalacji oświetleniowej jest bez wątpienia jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów energii. Patrząc na rentowność projektu, modernizacja oświetlenia jest inwestycją z największą stopą zwrotu. Na przykład branże, które pracują na co najmniej dwie zmiany i w których światła są włączone przez długi czas, mogą osiągnąć oszczędności sięgające 50% (wewnętrzna stopa zwrotu, IRR) w ciągu zaledwie pięciu lat.

Coraz częściej jest to również inwestycja, która jest konieczna, ponieważ stosowane technologie są już przestarzałe lub uległy zniszczeniu, a coraz trudniej jest znaleźć na rynku stare źródła światła, które można częściowo wymieniać na nowe.

Usługa Oświetleniowa z finansowaniem jest kompleksowym rozwiązaniem oferowanym przez Enefit, który dokonuje też wstępnej inwestycji, a klient ponosi jedynie miesięczną opłatę za usługę przez średni okres umowy wynoszący od 3 do 5 lat. Pomimo wprowadzenia nowych opraw oświetleniowych i pełnej obsługi serwisowej, miesięczny koszt jest nadal taki sam jak wcześniej. W niektórych sytuacjach możliwe jest zaoszczędzenie nawet ponad 70% kosztów oświetlenia.

4 fakty na temat oszczędności kosztów energii elektrycznej w firmie produkcyjnej, które musisz znać

4. Modernizacja oświetlenia jako szansa na poprawę środowiska pracy

Sztuczne oświetlenie w miejscu pracy jest często niezbędne. Jakość wykonywanej pracy może w znacznym stopniu zależeć od instalacji oświetleniowej. Ponadto dobre samopoczucie pracowników wynikające z zapewnienia odpowiednich warunków pracy, w tym oświetlenia, zmniejsza rotację personelu i związane z tym koszty.

Wymiana oświetlenia jest niewątpliwie jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na zwiększenie efektywności kosztowej dla wielu firm. Analiza istniejącego rozwiązania oświetleniowego oferowana przez Enefit oraz kalkulacja opłacalności wymiany oświetlenia jest bezpłatna dla firm. Wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie internetowej, a my sprawdzimy, jakie oszczędności w kosztach energii elektrycznej mogą Państwo uzyskać już dziś.